Menu

Tábory

Historie

 

Existence letního pionýrského tábora (LPT) v Dražičkách se píše od léta roku 1985.

  

        V září roku 1984 přichází na 1. PS Tábor Pavla Jelínková. Přináší s sebou spoustu změn, zakládá pro děti nové zájmové oddíly a vybírá místo pro konání letních táborů nedaleko Tábora v katastru obce Dražičky. 

 

        Tábor měl tehdy jednodušší podobu než má dnes. Dříve zde stály pouze stavby - kuchyně, jídelna, zásobák na nářadí a umývárna v lese. Místo kadibudek si člověk musel ulevit v lese na bidlech. Nebyly schody ke studánce, voda se nosila od pramene v konvích. V kuchyni se vařilo na peci, občas se k vaření se využívala i zapůjčená polní kuchyně. Postupně vyrostly další stavby - zásobák na jídlo, sklípek na potraviny, dřevník, rozšířila se původní kuchyně. V roce 1988 je postaven srub ze železničních pražců.

 
        V Dražičkách se každé léto pořádaly dva běhy tábora a  táborová škola pro instruktory na konci srpna. Jako vedoucí zde působili občas i vojáci základní vojenské služby. Armáda zapůjčovala na LPT vojenskou kuchyni, hangáry a polní telefony. Telefonické spojení fungovalo mezi bránou a kuchyní, ale také i vesnicí. U vjezdu na tábořiště stála brána, někdy i patrová. Zde hlídkovali děti z oddílu, který měl denní službu.
 

        Tábor v Dražičkách zažil několik silných větrných a deštivých bouří, krupobití a párkrát dokonce proběhla evakuace dětí i vedoucích do vesnice. V srpnu roku 1997 žhářstvím dvou cizích chlapců tábor téměř celý vyhořel. Shořely i uložené stany, nářadí, nádobí, spartakiádní lehátka atd. Bohužel také archivní materiály o činnosti 1. PS Tábor. Naštěstí se sehnal dostatek peněz na stavbu nové základny.  Byla síla, chuť a obětavost vedoucích a jejich přátel znovu vytvořit tábor a neukončit svoji táborovou činnost.

 

        V roce 2010, na dvacátémpátém výročí letního tábora Dražičky, je navržena myšlenka návratu na naše srdeční tábořiště. Díky tomu se opět na tábory od roku 2011 dostává Pavla Jelínková, Mnich, Martina Bělohoubková a další ... . Dochází ke spolupráci a každoročnímu půjčení základny od Spolku Tábornický Táborák, z.s. dříve členové 1. PS Tábor. 

 

                                                                                                                                                                                                             ( část textu převzata a upravena od 1.PS Tábor )

 

Novodobá historie CTH

2011 - Po stopách Aztéků 

2012 - Návrat do doby husitské

2013 - Ztroskotání na ostrově Bongo - Bongo

2014 - Asterix a Obelix v Dražičkách

2015 - Dobrodružství Sherlocka Holmese

2016 - KŘÍŽEM KRÁŽEM SVĚTADÍLY aneb Z Dražiček až na konec světa

2017 - Dobyvatelé ztracené pravdy

2018 - Zapomenutá strašidla

2019 - Středověk neskončil, středověk trvá aneb putování s Janem Žižkou

2020 - Stroj času

2021 - Meč a kříž aneb po stopách rytířů

2022 - Cesta kolem světa

 

 

 


Staré fotografie

Obrázků: 140